top of page

«Спільна діяльність ДНЗ і сім'ї

з питань навчання дошкільнят 

правилам дорожнього руху»

Дороги і транспорт - реалії сьогоднішнього життя. Швидкість руху, інтенсивність транспортних потоків на вулицях нашого міста швидко зростають, і будуть збільшуватися надалі. Нинішнім дітям доведеться жити при незрівнянно великий агресивності автомобільного руху, а тому з кожним днем все складніше забезпечити їх безпеку.
Дуже важливо з дошкільного віку формувати у дітей навички безпечної поведінки на дорозі, виховати законослухняного громадянина. Завдання ДОУ розвинути в дитині розуміння небезпеки, яку таїть у собі автомобільний світ.
Важливо зробити це до того, поки дитина не перейняв, не прийняв неправильних стереотипів поведінки на дорозі, на жаль, на сьогоднішній день переважають у дорослому середовищі. Лише шляхом відповідного виховання і навчання дитини з самого раннього віку, коли починається його підготовка до довічної професії «учасника дорожнього руху, пішохода, а згодом і водія, можна зберегти його життя і здоров'я.З усіх учасників руху найбільш недисципліновані - пішоходи. Нещасні випадки з дітьми відбуваються на вулицях тому, що діти або не знають правил руху, або порушують їх, не усвідомлюючи небезпечних наслідків.
Тому дуже важливо виховувати у дітей почуття відповідальності за свою поведінку на вулиці і домагатися того, щоб дотримання правил дорожнього руху стало для них звичкою. Це - завдання всієї громадськості, і в першу чергу, ДНЗ і сім'ї.
Вся робота з дітьми щодо виховання у них навичок безпечної поведінки на вулицях міста має відбуватися у тісній взаємодії з батьками, оскільки сім'я є найважливішою сферою, що визначає розвиток особистості дитини в дошкільні роки. В сім'ї відбувається становлення характеру дитини, формування його відношення до оточуючих, перші навички спілкування. Сім'я забезпечує задоволення важливої потреби маленької людини - потреби у визнанні, любові, емоційної захищеності.
Значущість сімейного виховання полягає в тому, що воно здійснюється постійно, починається з народження дитини і будується на основі близьких емоційних контактів між батьками і дітьми.
Недарма Ст. А. Сухомлинський сказав: «Могутня духовна сила виховання закладена в тому, що діти вчаться дивитися на світ очима своїх батьків. Тільки у спільній діяльності батьки краще впізнають своїх дітей, стають ближчими». Тому педагогам дитячого саду необхідно зробити батьків своїми союзниками у вихованні у дитини свідомого безпечної поведінки на вулицях міста.
Первісна завдання - вироблення єдиного підходу, єдиних педагогічних вимог до дитини з даного питання зі сторони дитячого садка і батьків. Як би добросовісно не працював педагог, як би він не старався дати всебічний розвиток дитини, якщо в родині не підтримують його вимог, виховання не дасть бажаних результатів.
Встановлення єдиної лінії виховання дитини в сім'ї та в дитячому саду тим успішніше, чим більше підготовлені батьки до ролі вихователів. Тому необхідно якомога якісніше підготувати батьків до цієї ролі.
На початковому етапі роботи необхідно використовувати різноманітний арсенал методів, форм і прийомів. Перш за все, необхідно пояснити важливість цієї проблеми, познайомити батьків з програмними вимогами з навчання дітей Правилам дорожнього руху в залежності від віку і пори року, підкреслити важливість прикладів дорослих. Діти завжди поруч з нами, вони дивляться на нас, наслідують нам. Вони наше життя, наше продовження, наш сенс зберегти наше майбутнє наших дітей, забезпечити їм здоров'я і життя - головне завдання батьків і всіх дорослих.
Хвацько, давлячи на газ за кермом своїх автомобілів, переходячи проїжджу частину на червоний сигнал світлофора або взагалі в недозволеному місці, не забувайте, що поруч з вами ваші діти, такі ж учасники дорожнього руху, повторюють і повністю копіюють зневажливе і часто небезпечна ставлення дорослих до дотримання Правил дорожнього руху. Саме дорослі (батьки) закладають негативні звички порушувати правила безпечної поведінки на дорозі - основу можливої майбутньої трагедії. Батьки повинні твердо засвоїти силу власного прикладу. Тому педагогам необхідно проводити систематичну просвітницьку роботу серед батьків щодо попередження дорожньо-транспортних пригод у формі бесід, консультацій, відвідування сімей.
Можна запропонувати батькам консультації на теми: «Виховуємо пішохода», «Дитина на дорозі - це небезпечно», «Пам'ятка для пасажирів», «Правила дорожні дітям знати годиться», «Пам'ятайте, дорослі! Пам'ятайте, діти! За безпеку - кожен у відповіді!!!», «Приклад батьків - один з факторів успішного виховання у дітей навичок безпечної поведінки на вулиці», «Пішоходом бути - наука» і т. д.
Найбільш ефективною формою взаємодії з батьками є батьківські збори, організовані у формі Круглого столу, ділової гри, вечори запитань і відповідей. Можна розробити і провести батьківські збори за темами : «Захистимо дітей від небезпеки на дорогах», «Безпека дітей на вулицях міста», «Правила дорожнього руху» .
По ходу зборів можна використовувати виступи вихованців, відповіді на запитання батьків, записати відповіді дітей на магнітофон, оформити картки, на яких записані проблемні ситуації для батьків, використовувати практичні ігрові завдання «Вгадай і намалюй знак», «Склади знак з кубиків».
На збори батьків можна запрошувати співробітників та громадських інспекторів ДІБДР, які познайомлять їх з Правилами дорожнього руху, розкажуть про причини дитячого травматизму. Предметом обговорення на зборах може бути поведінка на вулиці не тільки дітей, але і дорослих. Батькам можна дати рекомендації, як входити в транспорт і виходити з нього. Ознайомлення з місцем розташування дитячого садка, вказати найбільш небезпечні місця, де слід бути уважними при переході вулиць з дітьми. Збори добре поєднувати з показом батькам занять та ігор з вивчення Правил дорожнього руху. Бажано до виготовлення обладнання для ігор залучати і батьків: вони можуть розмітити майданчик, зробити електричне перемикання вогнів світлофора і т. д.
Окремо можна оформити виставку для батьків, на якому можна помістити різну художню літературу за правилами дорожнього руху - «Ти один на вулиці», «Пішоходи - всюдиходи», «Що ми бачимо...», «Вчимо правила дорожнього руху», «Школа семи гномів», «Спасибі тобі, світлофор». Книжки з наклейками, ігровими завданнями, розмальовки допоможуть в ігровій формі ознайомити дітей з Правилами дорожнього руху, зрозуміти сигнали світлофора, вивчити дорожні знаки. Також можна запропонувати батькам опис рухливих і дидактичних ігор, в які батьки можуть пограти з дітьми вдома; оформити виставку дитячих малюнків «По дорозі в дитячий сад я побачив...», «Зелений вогник». Діти разом з батьками можуть придумати і намалювати казки, вигадані дорожні знаки, виготовити вироби, колажі до виставок і оглядам-конкурсів, спорудити макети перехресть і прилеглих до їхнього будинку мікрорайонів.
Разом з батьками можна обговорити статті з газет, журналів, порекомендувати їм виписати періодичні видання для вивчення в сім'ї з дитиною.
Дуже корисно перед батьківським зборами провести анкетування батьків «Я і моя дитина на вулицях міста», яка допоможе дізнатися, на скільки діти знають і вміють користуватися Правилами дорожнього руху і наскільки дотримуються їх самі батьки.
Дуже добре організувати і провести Майстер-клас з навчання навичкам безпечної поведінки на дорозі «Дитина і дорога». Мета цього заходу: поширення позитивного сімейного досвіду з формування у дітей знань і практичних навичок на дорозі.
Однією з форм роботи з батьками є сімейні ігри, наприклад, «Щасливий випадок». У ній можуть брати участь батьки разом зі своїми дітьми. В попередній роботі, тата й мами можуть придумати назву і девізи своїх команд. Вивчити Правила дорожнього руху, адже їм буде соромно виглядати в очах своїх дітей «незнайками».
В ході змагань, батьки беруть участь у конкурсі «Дорожні знаки», де вони підбирають до дорожніх ситуацій знаки та зображують їх, беруть участь в естафетах «Пішохідний перехід», «Надання медичної допомоги» і т. д. Всі учасники отримують масу задоволень.
Всі перераховані вище заходи сприяють формуванню у дітей і дорослих навичок безпечної поведінки на дорогах, а що найголовніше - спільної діяльності батьків і дітей і як наслідок - їх зближенню. Щасливі діти з гордістю дивляться на своїх батьків, адже вони для них авторитет у всьому, і в грамотній поведінці на дорогах теж.
Отже, робота по навчанню дітей Правилам грамотного та безпечного поводження на вулицях - робота не одного дня, це процес тривалий. Для того, щоб вона принесла результати, необхідно проводити її систематично, у тісному контакті ДНЗ з батьками.
І лише завдяки спільній діяльності ДНЗ і сім'ї з питань навчання дошкільнят ПДР, ми навчимо дітей безпечній поведінці в навколишньому світі заради збереження їх життя і здоров'я.

 

Новый рисунок.png
пдд.png
1549175884.jpg
51dc731fc0d677bd13840fec20ab23e9.jpg
714e70f59f95dc8d39430ae0f933aece.jpg
-4-638.jpg
94-2-638.jpg
meta_vikhovannja.jpg
1550415474.jpg
bottom of page